نمایش دستاوردهای شرکت‌های خلاق و صنایع فرهنگی؛ کرمی: تکمیل زنجیره ارزش حوزه اقتصاد خلاق ثروت‌آفرین و اشتغالزا می‌شود

نخستین نمایشگاه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی میزبان دستاوردهای شرکت های خلاق شد.

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق در افتتاحیه این نمایشگاه که با شعار «به سوی آینده‌ای روشن» برگزار شد، بر ضرورت تشکیل اکوسیستم اقتصاد خلاق وتکمیل زنجیره ارزش صنایع نرم و فرهنگی تأکید کرد و افزود: فرهنگ  وتمدن غنی ایران اسلامی و پیشینه عمیق ومیراثی کشور در صنایع خلاق و فرهنگی، باید با ایجاد زیست‌بومی پویا برای جوانان خلاق این حوزه شکوفا شود؛ کاری که می‌تواند فرصت‌های قابل اعتنایی را برای اقتصاد خلاق و اشغالزایی به همراه داشته باشد.
ترویج فرهنگ غنی ایران به کمک صنایع خلاق
کرمی، با بیان این‌که فرهنگ وهنر هزینه‌ نیستند و سرمایه گذاری هستند ودر صورت هدایت وحمایت، ثروت آفرین خواهند بود، ادامه داد: توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق، نیازمند فرهنگ‌سازی و تغییر رویکردهای نادرست نسبت به ان حوزه است از جمله باورهای ناصواب درباره حوزه صنایع نرم و فرهنگی، غیر ضروری یا هزینه بر بودن این حوزه است، اما واقعیت این است که نه‌تنها ثروت آفرین هستند، بلکه حافظ و مروج اندوخته‌های تاریخی و هویت فرهنگی کشورمان هستند و می‌توانند ظرفیت خارق‌العاده فرهنگی کشورمان را به جهانیان بنمایانند.

مشاور معاون علمی وفناوری ریس جمهوری با اشاره به حرکت ستاد توسعه فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری در مسیر حمایت از فعالان جوان و نوآور فعال در این حوزه ادامه داد: در کنار فعالیت‌هایی که در راستای حمایت از زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور انجام داده‌ایم، در پی تقویت وتکثیر خانه‌های خلاق در استانها هستیم که شکل‌گیری این خانه‌ها در استان‌های مختلف تشکیل ‌دهنده زنجیره تولید صنایع خلاق و فرهنگی هستند و مانند کارخانه‌های نوآوری زمینه‌ساز تبدیل ایده به پدیده با حمایت از  کسب و کار‌های نوپا را از طریق شتابدهند های تخصصی وبخش خصوصی را فراهم می‌کنند.
ایجاد خانه‌های خلاق
 کرمی از رونق  اقتصاد خلاق  در کنار اقتصاد دانش‌بنیان گفت و ادمه داد: علاوه بر اقتصاد دانش‌بنیان ، بزودی از شرکت‌های خلاق و فرهنگی بیش‌تر خواهیم شنید. به طوری که در آینده نزدیک خط اعتباری ویژه برای این کسب و کارها اختصاص داده می‌شود و همه در این مسیر باید زمینه‌ای فراهم بیاوریم که شرکت‌های خلاق، صنایع فرهنگی و فناوری های نرم به جایگاه واقعی خود برسند.

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، صنایع خلاق و نرم با اشاره به گرد هم آمدن همه عناصر صنایع خلاق و فرهنگی از هنرمندان تا استارتاپ‌ها زیر سقف خانه های خلاق گفت: برای شکل گرفتن و تکامل زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی باید همه نقش‌آفرینان اثرگذار این حوزه از تصمیم گیران استانی تا هنرمندان و فعالان فناور وسرمایه گذاران به میدان بیایند. کارها باید از فرد محوری به سوی کار گروهی وتیمی وشرکت خلاق شدن حرکت کند.اگر بتوانیم این زیست‌بوم را به کمک خانه‌های خلاق و شتاب‌دهنده‌های تخصصی صنایع فرهنگی محقق کنیم، می‌توانیم در گردش مالی ۲۷۰۰ میلیارد دلاری این حوزه از بازار جهانی سهمی شایسته حوزه فرهنگ و تمدن ایران کسب کنیم.

 در پایان مراسم با حضور حجت الاسلام عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طیبی ریس جهاد دانشگاهی منتظری نایب ریس کنیسون فرهنگی مجلس و جمعی از هنرمندان نمایشگاه افتتاح شد
گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/24

کلمات کلیدی
//isti.ir/Zezq