خدمات الکترونیک
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشيو خبري 
اخبار > چشم‌انداز رقابت بین المللی صنعت پویانمایی ایران در افق1404


  چاپ        ارسال به دوست

چشم‌انداز رقابت بین المللی صنعت پویانمایی ایران در افق1404

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در اولین روز برگزاری فستیوال پویانمایی تهران، نشست تخصصی با عنوان صنعت پویانمایی ایران در عرصه رقابت بین المللی در افق1404 با حضور دبیر محترم ستاد برگزار گردید.

با توجه به نبود هم‌افزایی و هم‌گرایی بین ذی‌نفعان صنعت پویانمایی در سالیان گذشته، به همت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سند راهبردی جهت توسعه صنعت پویانمایی ایران در یکسال اخیر تدوین و اقدامات راهبردی آن در نشست تخصصی اولین روز فستیوال پویانمایی تهران ارائه گردید.

توجه به توسعه بازارهای جدید پویانمایی، ایجاد زیرساخت‌های شتابدهی و شکوفایی در جهت توانمندسازی تیم‌ها و شرکت‌های نوپا در صنعت انیمیشن، توجه به بازارپردازی (مرچندایزسازی) کارکترها و شخصیت‌ها با ایجاد هم‌افزایی بین صنعت پویانمایی و سایر صنایع مکمل و جانبی فرهنگی، پشتیبانی از فعالیت‌های صادرات محور در تولید آثار پویانمایی و توجه به ارتقا محتوای آثار پویانمایی با استفاده از ظرفیت غنی عناصر فرهنگی ایرانی-اسلامی، تنها بخشی از اقدامات راهبردی است که در سند راهبردی توسعه صنعت پویانمایی ایران در نظر گرفته شده است.

در ادامه، پس از ارائه دستاوردهای سند راهبردی توسعه صنعت پویانمایی ایران، دبیر محترم ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز به همراه دبیر محترم جشنواره پویانمایی تهران آقای محمدرضا کریمی صارمی از 6 جلد کتاب تالیف شده حاصل از نتایج بدست آمده از تدوین سند راهبردی توسعه صنعت پویانمایی ایران رونمایی کردند که عناوین کتب عبارتند از:

1-     چشم‌انداز رقابت بین المللی صنعت پویانمایی ایران در افق1404

2-     صنعت پویانمایی ایران در اسناد بالادستی کشور

3-     ساختار صنعت پویانمایی کشورهای توسعه یافته

4-     وضع موجود صنعت پویانمایی کشور

5-     ساختار نهادی در صنعت پویانمایی کشور

6-      فناوری‌های صنعت پویانمایی

 

با توجه به اینکه صنعت پویانمایی یکی از صنایع راهبردی فرهنگی است که ارزش افزوده بالایی را ناشی از نوآوری و بکارگیری فناوری‌های پیچیده خلق می‌کند، در اینراستا، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز اقدام به تبیین موضوع فناوری در صنعت پویانمایی کرده و مبتنی بر نتایج بدست آمده، ساختار فهرست کالا و خدمات دانش‌بنیان صنعت پویانمایی در حال تدوین است. بر این اساس، در ادامه نشست تخصصی، حوزه‌های فناورانه صنعت پویانمایی معرفی گردید.

همچنین در ادامه، موضوع آمارنامه صنعت پویانمایی در نشست تخصصی ارائه گردید. نبود آمار قابل رجوع، یکی از مشکلات جدی پیشروی رشد و توسعه صنعت پویانمایی کشور است. به دلیل نبود آمار، برداشت درستی از وضعیت صنعت پویانمایی و پتانسیل‌های آن ایجاد نشده و امکان ارائه فرصت‌های اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاران وجود ندارد. در اینراستا، به همت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، آمارنامه صنعت پویانمایی در حال تدوین است.

پس از موضوع آمارنامه، موضوع حساب ویژه سرگرمی‌های چندرسانه‌ای به عنوان یک محلل و تسهیل کننده انعقاد قراردادهای خرید و فروش بین تولید کنندگان و خریداران آثار پویانمایی ارائه گردید. عملکرد این حساب سبب می‌شود که در اثر تضامین ایجاد شده بین تولید کنندگان و خریداران آثار پویانمایی، شرایط انعقاد قرارداد بین دو تسهیل شده و عملا گردش مالی و جریان اقتصادی در بدنه صنعت پویانمایی ایجاد شود.

در پایان این نشست، در خصوص موضوعات ارائه شده، پرسش و پاسخ صورت گرفت.

امید است نشست مذکور بتواند در توسعه صنعت پویانمایی موثر واقع گردد.

 


٠٨:٥٢ - 1396/01/16    /    شماره : ٢٢٦٤٣    /    تعداد نمایش : ٨٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir